Płacze cały sportowy świat. Nie żyje Irena Szewińska

W wieku 72 lat zmarła najbardziej utytułowana polska lekkoatletka Irena Szewińska. Siedmiokrotna medalistka olimpijska od dłuższego czasu zmagała się z chorobą nowotworową. O śmierci wielokrotnej rekordzistki świata w biegach poinformował jej mąż – Janusz Szewiński.

– Irena zmarła około godziny 23:30 w Warszawie, w szpitalu przy ulicy Szaserów. Od dłuższego czasu zmagała się z chorobą, ale ostatnio dobrze się czuła. Niedawno była przecież na Pikniku Olimpijskim – przekazał Polskiej Agencji Prasowej Janusz Szewiński.

Irena Szewińska z domu Kirszenstein była najwybitniejszą zawodniczką w dziejach polskiego sportu, multimedalistką i rekordzistką świata w sprintach na 100, 200 i 400 m oraz sztafecie 4 x 100 m. „Królowa królowej sportu” specjalizowała się także w skoku w dal.

Swoją bogatą karierę Irena Szewińska rozpoczęła w wieku 18 lat podczas igrzysk olimpijskich w Tokio w 1964 roku, gdzie wywalczyła srebro w biegu na 200 m i skoku w dal oraz złoto w sztafecie 4 x 100 m. Na olimpiadzie w Meksyku cztery lata później Polka cieszyła się ze zwycięstwa w biegu na 200 m z rekordem świata 22,5 s oraz brązowego medalu na 100 m. Rok później w Belgradzie wywalczyła trzy medale (2 złote, 1 srebrny) na europejskich igrzyskach halowych. W Monachium w 1972 roku dołożyła do swojego dorobku kolejny olimpijski medal – brązowy na 200 m. Podczas lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w 1974 roku rozgrywanych w Rzymie została królową sprintu, triumfowała na 100 i 200 m. W kolejnych latach zaczęła odnosić coraz lepsze wyniki na 400 m. Podczas igrzysk w Montrealu w 1976 roku pokonała faworyzowaną zawodniczkę NRD Christinę Brehmer i zdobyła złoto olimpijskie w biegu na jedno okrążenie, ustanawiając rekord świata 49,28 s. Szewińska jako pierwsza w historii złamała granicę 50 sekund na dystansie 400 m. Pani Irena w swoim dorobku miała siedem medali olimpijskich – 3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe, dziesięciokrotnie poprawiała rekordy świata w biegach.

Po zakończeniu kariery Irena Szewińska została działaczką krajowych i międzynarodowych organizacji sportowych. Jako jedyna Polka należała do IAAF (Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych). W latach 1997-2009 pełniła funkcję prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a od 1998 roku była także członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. W 2016 roku została oznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.

Irenę Szewińską żegnają inne wielkie osobowości polskiego sportu. Hołd „Królowej Królowej Sportu” na portalach społecznościowych oddały m. in. Justyna Kowalczyk oraz Anita Włodarczyk, które miały przyjemność odbierać swoje złote medale olimpijskie z rąk Pani Ireny.

Autor: Igor Szulim

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *