Kolarstwo: Brytyjczyk napisał historię

fot: giroditalia.it

Ponad trzy tygodnie ścigania. 23 etapy. A na koniec? Najlepszy Brytyjczyk. Chris Froome wygrał zakończone Giro d’Italia. Do Rzymu 33-latek wjeżdżał w różowej koszulce, kiedy już wcześniej zdystansował Toma Dumoulina.

Froome to pierwszy Brytyjczyk, który w 101-letniej historii Giro triumfował we włoskim wyścigu. Na ostatnim, rzymskim etapie, 33-latek mógł już tylko cieszyć się z powodu swojego sukcesu. Zawodnikowi urodzonemu w Kenii, triumf w Giro pozwolił na skompletowanie wygranych we wszystkich wielkich tourach. W poprzednim sezonie Froome zwyciężył w Tour de France i Vuelta a Espana. Wcześniej jeszcze trzykrotnie stawał na najwyższym stopniu podium na Polach Elizejskich. Ostatni etap Giro sprofilowany był typowo pod sprinterów. Najszybszy okazał się Sam Bennett z Bora-Hansgrohe. Irlandczyk nie zdobył jednak koszulki dla najlepszego sprintera. Tę nałożył w Rzymie Elia Viviani z ekipy Quick-Step, który unosił ręce w geście wygranej po czterech etapach.

Najlepszym „góralem” Giro 2018 został triumfator wyścigu, Froome, a białą koszulkę, dla młodzieżowca z najszybszym czasem, zdobył Kolumbijczyk Miguel Angel Lopez jeżdżący w barwach Astany. Na mecie, ale także na starcie, zabrakło Polaków. Taka sytuacja wydarzyła się po raz pierwszy od 2001 roku. Kolarzy z naszego kraju zobaczymy jednak w kolejnym Wielkim tourze, którzy 7 lipca rozpocznie się w Noirmoutier-en-l’Ile. Zawodnicy przejadą wtedy 201 kilometrów. W Tour de France wystartuje również Froome, który aż do dnia startu będzie odpoczywał po Giro.

Giro d’Italia 2018:

1.Chris Froom 89h 02’ 39”
2. Tom Doumoulin’ 46”
3. Miguel Angel Moreno 4’ 57”
4. Richard Carapaz  5’ 44”
5. Domenico Pozzovivo 8’ 03”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *